Hogyan viseljük a kalapot?
Ahogyan a férfidivatban sok más mellett újra trend az elegancia, úgy hódít magának ismételten teret a kalap is. Nem mindenkinek áll azonban jól minden fazon, és ahogy az a klasszikus stílusirányzatoknál lenni szokott, számos hagyomány övezi a kalapviselés írott és íratlan szabályait. Ezekkel nem árt tisztában lenniük azoknak sem, akik inkább a sapka mellett teszik le a voksukat, a többség ugyanis a többi fejfedőre is érvényes, amit mindenkinek illik betartani.
Kalap vagy sapka?
A kalap alapvetően a klasszikus elegancia kelléke, míg a sapka inkább a sportos stílus kiegészítője – alapesetben legalábbis. Merthogy vannak ettől eltérések, gondoljunk csak például a cowboy-kalapra, melyet véletlenül sem viselnénk egy klasszikus elegáns öltönyhöz vagy szövetkabáthoz. Miközben a modern sapkadivat is annyiféle fazont kitermelt, hogy közöttük is találhatunk elegánsabb darabokat. Ilyenek például az ismét reneszánszukat élő úgynevezett lapossapkák, melyeket egyedi jellegzetességeik alapján szokás golf- vagy barett sapkának is nevezni. Ezek például a maguk sportosan elegáns stílusukkal nagyon sajátos jelleget tudnak adni mondjuk egy sportzakó–ing kombinációhoz, különösen az érettebb férfiak egyedi védjegyeként.
A kalap
A kalap és a – fazonban olykor hozzá közelítő – sapka között a különbséget a teljesen körbefutó karima léte, illetve hiánya határozza meg: a kalapnak minden esetben van egy úgynevezett koronája és egy azt körbevevő teljes karimája. Minden más, legyen az bármilyen elegáns darab, sapkának minősül.
Hagyományosan a kalap nemezelt gyapjúból vagy nyúlszőrből készül, bizonyos válfaját persze készítik bőrből vagy velúrból is, illetve régi klasszikus a nyári szalmakalap és az úgynevezett panama.
A karima funkciója, hogy megvédjen a napsütéstől és az esőtől. Szélessége és formája, illetve a hajtási iránya változó, részben éppen ezek a sajátosságok különböztetik meg egymástól az egyes kalapfazonokat.
Kalapfazonok
Amennyiben tehát elegáns megjelenés a cél – akár mindennapi utcai viseletként is – a ballon- vagy szövetkabáthoz válasszunk kalapot.
Klasszikus
A klasszikus kalap közepes méretű karimával rendelkezik, mely elöl le, hátul pedig felfelé van hajtva. Tulajdonképpen ennek egyik ikonikus válfaja a főként régi filmekből ismerős legendás fedora, amilyet Humphrey Bogart is viselt a Casablancában. Ennek a koronarészén kétoldalt és a tetején is egy-egy bemélyedést szoktak csinálni – a filmekből még tán a mozdulat is a szemünk előtt van.
A klasszikus kalapfazonokat hosszú szövet-, esetleg ballonkabáthoz viseljük, színét a kabáthoz (és a lábbelihez) igazítva.
Traveller kalap
A traveller egy egyszerűbb, sportosabb fazon kisebb karimával, kényelmes mindennapi viselet, és nyugodtan hordhatjuk ballonkabáthoz, sőt akár parka jellegű átmeneti kabáthoz is.
Cowboy-kalap
Az előbbiekkel ellentétben ez egy feltűnően széles, pörge karimájú kalap, melynek látványa – hála a Dallas című sorozatnak – a hamisítatlan western stílust idézi meg még nekünk magyaroknak is. Éppen ezért viselésével legyünk óvatosak: csak abban az esetben hordjuk, ha egyéniségünkhöz, öltözködési stílusunkhoz és az alkalomhoz egyaránt passzol a ranchek világa. És vigyázat: tekintélyes mérete és széles fazonja miatt alacsony termetűeknek nem előnyös!
Méretválasztás
A kalap méretezése a fejkörméret szerint történik. Ezt úgy kell pontosan lemérni, hogy a szabászcentit elöl a homlokon a szemöldök felett, a halántékon a fül felett, hátul pedig a tarkón középtájt vezetjük körbe. Természetesen a végső döntnök a próba lesz: a kalap akkor megfelelő méretű, ha nem csúszik be túlságosan az arcunkba, de nem is akad fenn a fejtetőn.
Melyik fazon kinek áll jól?
Kalapválasztásnál fontos azonban szem előtt tartani a fazon mérettulajdonságait is, hiszen nem minden típus áll jól mindenkinek.
- Alacsony termetűek ne válasszanak széles karimájú kalapot, mert nevetségesen összenyomja őket, nekik inkább a magas, keskenyebb fazonok állnak jól.
- A széles, szögletes archoz viszont éppen hogy előnyös a szélesebb karima (kivéve persze alacsony termet esetén).
- Ovális vagy szív alakú archoz szinte bármilyen fazon jól áll.
Arcformánk sajátosságait azonban szerencsére némiképp ellensúlyozhatjuk a kalap viselésének módjával is: ha nyújtani szeretnénk az összeképen, tolhatjuk egy kicsit hátra a kalapot, és sokaknak válik előnyére, ha kissé oldalra csapják a kalapjukat.
Etikett sapka és kalap viseléséhez
A fejfedőviselés illemtana leginkább akörül forog, hogy milyen helyzetben nem illik magunkon tartani a kalapot vagy sapkát – legyen az klasszikus kalap, baseball sapka vagy egyszerű kötött sapka:
- Nem illik fejfedőt viselni a zárt terek többségében: közintézményekben (például hivatalokban, munkahelyen és tanórán sem!), vendéglátóhelyen, moziban-színházban, templomokban (vallási előírástól függően);
- Feltétlen vegyük le a sapkát-kalapot továbbá: bemutatkozáskor (szabadban és zárt térben egyaránt), vendégségben, étkezéskor;
- Nem kell levenni a fejfedőt: közlekedési eszközön, szabadban, általános középületekben (például szálloda hallja, reptér), liftben, sporteseményeken.