Az ördög a részletekben rejlik – stílusetikett férfiaknak
A stílusos megjelenés manapság ismét nem csak a nők kiváltsága, hanem a férfiaktól éppúgy elvárt – ahogyan az egyébként régen is volt. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy méregdrága márkás ruhákba kell öltözködni, sokkal inkább azt, hogy legyen harmonikus és önazonos az összkép. Vagyis az apró részletektől a markáns darabokig nemcsak hogy minden legyen rendben, de egyaránt passzoljon egymáshoz és a személyiségünkhöz is. Lássuk a részleteket, melyek az ördögien vonzó férfit teszik!
Öltözék
Maga az öltözködési stílus sokféle lehet, hiszen kinek-kinek más illik az egyéniségéhez, és persze ezt befolyásolja a munkahelyi és társasági közeg is, amiben mozgunk. Fontos azonban, hogy elsődlegesen ne csupán a trendek határozzák meg az öltözködésünket, hanem legalább ennyire a személyes ízlésünk (ami azért jó, ha nem ragadt le a húsz éve divatjamúlt daraboknál).
Bármilyen stílust is részesítünk előnyben, mindenképpen azon belül válasszuk meg aktuális öltözékünk és a kiegészítők minden darabját: a cipőtől a nadrágon és az övön át az ingig/pólóig és a rá húzott felsőig minden passzoljon össze stílusában, anyagában és színében. Azaz, ne vegyünk fel se alkalmi bőrcipőt, se strandpapucsot a smart casual öltözékhez, és lehetőleg a kockás flanelinget is hagyjuk ki belőle, a famer–póló kombóra pedig ha zakót szeretnénk, az ne az öltönyzakónk legyen, az öltönyhöz viszont ne viseljünk mokaszint (kivételesen trendi eseteket leszámítva).
A személyes stílusról árulkodó részletekbe azonban nem csak a megfelelő párosítás tartozik bele, de az egyes darabok kifogástalan állapota is. Vagyis minden ruhadarabunk mindenkor legyen tiszta, ép és gyűrődésmentes (ebben már sokat segítenek a vasalást nem igénylő ingek például), feltétlenül beleértve a cipő ápoltságát is! Az ápolatlan cipő kábé olyan, mint a szájszag: messziről kitűnik, hogy az illető nem igazán igényes magára – és ez a mégoly trendi és márkás öltözék mögül is kitűnik.
Ápoltság és mértékletesség
Természetesen ne csak a ruhánk és a cipőnk, de mi magunk is legyünk ápoltak.
Ebbe beletartozik:
- A tiszta, gondozott köröm (a lábon is).
- A rendszeres kézápolás kézkrémmel (a száraz, berepedezett bőr nem szexi).
- A gondozott frizura: vágassuk rendszeresen, bármilyen hosszú hajat is viselünk, és természetesen kellő gyakorisággal mossuk meg (ez hajtípustól, sportedzéstől, munkakörtől, sapkaviseléstől stb. függően akár napi, vagy 2-4 naponkénti mosást is jelenthet); használhatunk waxot vagy egyéb hajrögzítőt, de lehetőleg mértékkel: az olajtól csillogó haj divatja már leáldozott.
- A gondozott arcszőrzet: a sima arcot naponta borotválni kell, de ne tévesszen meg a meghagyott borosta, mert az is rendszeres gondozást igényel, ahogy a szakállat, bajuszt (de még a hosszabb barkót is) rendszeresen kell vágni, fésülni és ápolóval átmosni.
- az ápolt arc: amibe a borotválkozáson kívül a bőrápolás (víz és/vagy zsírpótló arckrém), az aftershave – nem túlzott mennyiségű – használata tartozik bele, illetve ha szükséges, vegyük igénybe kozmetikus segítségét a pattanások és mitesszerek eltávolításához és a gyulladt bőrfelszín szakszerű kezeléséhez.
- A felesleges szőrök eltávolítása: az orrból, a fülből és akár a túlságosan bozontos vagy összenőtt szemöldökből.
- parfüm és/vagy dezodor: mindkettő használható, de az illatok tekintetében mértékkel – egyáltalán nem kelt kellemes (és kulturált) benyomást, ha illatcsíkot húzunk magunk után; a különböző illatokkal pedig csak óvatosan: lehetőleg egy illatból válogassuk össze a dezodort, tusfürdőt, aftershavet és parfümöt, vagy némelyikből válasszunk illatmentes verziót.
Természetesen az ápoltság nem csak a látható testrészek esetén kívánalom: bőrünk egészét és intim részeinket is gondozzuk-ápoljuk rendszeresen.
Viselhet-e férfi ékszert?
Hogyne! Pár évtizede ismét divatba jöttek a férfi ékszerek, csak tudni kell, hogy kinek mihez és milyen alkalomra milyen a megfelelő, mert ha ezt nem sikerül jól eltalálni, csúnyán mellélőhetünk, aminek nevetségesség lehet a következménye. De ha ügyesen megtaláljuk a személyiségünkhöz és az öltözködési stílusunkhoz egyaránt illeszkedő darabokat (és nem visszük túlzásba sem a méretet, sem a mennyiséget!), igen markáns stíluselem lehet például a gyűrű és a karkötő, vagy esetleg nagyon szigorú határok között a nyaklánc és egyéb nyakbavaló. Jellemzően az ezüst, titán és a nemesacél, illetve az organikus anyagok – egzotikus fa, nyersbőr, csont –, továbbá a fekete szilikon (gyakran ezüsttel vagy acéllal kombinálva) testesítik meg a férfiasan elegáns ékszer alapanyagát. Sokan szeretik az ásványokat, féldrágaköveket és a csontból faragott amuletteket – ezek viselését azonban gondoljuk meg alaposan, különösen, ha nem az indonéz vagy hippi öltözködési vonalat képviseljük.
Kiegészítők
Alap kiegészítő az óra, amiből ma már rengeteg féle kapható, és az óra lapja, illetve a szíja egyaránt designelem lehet. A markáns és trendi – akár színes vagy „okosan” hivalkodó – darabokkal dinamizmust sugallhatunk, míg a konszolidáltan elegáns órák a megbízhatóság és igényesség benyomását keltik. Ha tehetjük, tartsunk többfélét, vagy válasszunk cserélhető szíjjal/számlapkerettel kaphatót – öltönyhöz viszont véletlenül se húzzunk színes szilikon okosórát, de a sportpályára annál inkább.
A pénztárca, táska és mappa szintén stíluselem is, mely rólunk árulkodik – egy-egy klasszikus sötét bőrből készült darabbal nem lőhetünk mellé (csak ne használjuk őket rongyolódásig), de ha a trendibb vagy sportosabb vonalat képviseljük, ezekből is használhatunk fiatalosabbat.
A lényeg, hogy – ahogyan minden más – menjenek a megjelenésünk többi eleméhez, és legyenek kifogástalan állapotban.