Smart casual – a laza elegancia
Sportos vagy lezser eleganciának is nevezhetjük, a lényeg azonban egy és ugyanaz, és roppant jól hangzik: KÉNYELMES, miközben öltöztet & eleganciát sugall. Ugye, hogy ennél több nem is kell? Pedig van tovább is: tökéletesen megfelel a legtöbb irodai környezetben, a társasági programokon, sőt a szerényebb családi eseményeken is. Mutatjuk, miben rejlik a csoda, azaz a smart casual megvalósítása.
A smart casual jellemzői
A smart casual szó szerint elegáns kényelmi viseletet jelent, valójában félúton van a formális, azaz hivatalosan elegáns öltözék és a lezser, sportos megjelenés között. Mint ilyen, e kettő stílusjegyeinek és tipikus ruhadarabjainak kombinációjából áll össze, egy jellegzetes önálló stílust alkotva.
Erre a stílusra jellemző:
- A fiatalos, trendi elegancia, mely némi hanyag csibészességgel van fűszerezve, de ott van benne az érett férfi natúr letisztultsága is.
- Ezt a pikáns kombinációt a természetes, mégis hamisítatlanul 21. századi anyagok, illetve a modern vonalvezetésűre fazonírozott klasszikus ruhadarabok – nadrágok, zakók – adják, amit megbolondítanak a szintén a klasszikus és a merészen modern határán egyensúlyozó színek.
Mindebben a „stílus-egyensúlyozásban” az is nagyszerű, hogy mindenki, aki viseli, a saját ízlésbeli komfortzónája szerint lehet benne merészebb vagy inkább hagyománykövető.
Lássuk az alapdarabokat
A jó hír az, hogy a smart casual ruhatárban tökéletesen elfelejtheted az öltönyt, de még a nyakkendőt is!
Amire viszont szükséged lesz:
- szövet- vagy pamutnadrágok
- sportos vagy könnyű zakók
- ingek
- hosszú ujjú pólók
- garbó és/vagy pulóver
- bőr félcipő, mokaszin vagy papucscipő.
Kiegészítőnek jöhetnek még:
- sál, kendő
- mellény
- nadrágtartó, bőr- vagy textilöv
- felöltő
- átvetős táska
- dizájnos karóra, szemüveg
- napszemüveg
Amit pedig mindenképpen kerülj:
- koptatott farmer
- trapéznadrág
- öltönyzakó, öltönynadrág (külön viselve is!)
- edzőcipő, szandál, papucs
Lássuk a smart casual stílust részletesebben
Zakó
A zakó és a nadrág az alfája és omegája a smart casual stílusnak, ezért érdemes a kiválasztásukra nagy súlyt fektetni.
- Elsődleges szempont, hogy ne a kétsoros, nyakig begombolt merev fazonokban gondolkodj, hanem egy könnyű, enyhén karcsúsított, kétgombos fazont válassz.
- Télen ez lehet gyapjúszövet, a többi időszakban pedig len- vagy pamutvászon, de a kevert könnyű anyagok is praktikusak és jól mutatnak (ha megfelelő minőségűek).
Szín vonatkozásában szintén elég nagy a szabadság:
- Ha komfortosabban érzed úgy magad, megmaradhatsz a klasszikus alapszíneknél (barna, sötétkék, drapp, esetleg olajzöld – a feketét inkább felejtsd el),
- Ha nem idegenkedsz a fiatalosabb megjelenéstől, jóformán bármilyen színt bevállalhatsz a világoskéktől a halvány rózsaszínen át akár az élénk pirosig.
- A nagyméretet viselő férfiaknak érdemes előnyben részesíteniük a slankító (egyszínű sötét) színeket, bár ez sem szentírás:
- Aki tudja viselni egy extrém elegancia – stílusosan összeválogatott – külsőségeit, annak bármi jól áll alkattól függetlenül.
- Újra divatba jött a kockás is, úgyhogy ha szeretnél igazán trendi lenni, válassz ilyet.
- Egyes változatai (főleg a szürke) egészen diszkrétek és elegánsak, vannak sportosabb és merészebb színkombinációk is bevállalósabbaknak.
Nadrág
Nadrágból alap a pamut- vagy szövetnadrág, mely nincsen élére vasalva, és lefelé divatosan szűkül, vagy legfeljebb egyenes a szabása.
- Legjobb választás a chino, ami felül kissé bővebb, bevágott zsebekkel, a szára pedig bokánál végződik (és akár még fel is hajthatod!), de ennek is vannak klasszikusabb változatai.
- Fazontól függően lesz lezserebb vagy inkább irodába való a megjelenésed.
- A színpaletta chinóból szinte végtelen: rád van bízva, hogy maradsz a klasszikus drappnál és a többi alapszínnél, vagy megpróbálkozol a fagyiszínekkel, netán a lilával vagy mustársárgával.
- A chinóban is dívik most a skótkockás, szürkében különösen elegáns!
- A smart casual esetében sem kell azonban lemondanod a farmerról sem:
- Ha maradnál a denim műfajánál, válaszd vagy a klasszikus fazont, vagy egy igazán trendi hipster darabot.
- Ha pedig nem áll tőled távol a laza gördeszkás vagy a szafaristílus, egy sokzsebes bővebb nacit is felvehetsz az elegánsabb fajtából.
Felső: ing, póló, pulóver
Az ing fogja megadni a stílusod savát-borsát – ha egy jó kis lenvászon inget választasz, akár kerek vagy álló nyakkal, akár kigombolt gallérral, nagyon cool leszel.
- Viselhetsz elegánsabb, enyhén karcsúsított inget is,
- Csak semmiképp ne köss hozzá nyakkendőt
- Ellenben egy nadrágtartó megbolondíthatja az összképet.
- Ha pedig a hétköznapi stílus felé hajlasz, vehetsz kockás vagy más mintás inget is.
- Stílusosan menő és trendi lesz a megjelenésed, ha pólót viselsz a zakó alatt.
- Mi a kerek vagy V nyakút ajánljuk inkább,
- De van, aki a galléros változatra esküszik.
- Ugyanez a helyzet a pulóverekkel is:
- Télen akár ezt is húzhatsz a zakó alá (csak ne legyen túl vastag), és különösen izgalmas választás egy szép garbó.
Hogyan kombináljuk össze?
Nem elég, hogy van pár jó alapdarabod, ezeket jól is kell tudni összekombinálni. A fő szabály: a ruhadarabok harmonizáljanak egymással színben és anyagukban. A színharmónia azonban nem azt jelenti, hogy egyforma legyen a nadrág és a zakó, sőt: jobb, ha hangsúlyosan eltérő színűek, csak – az inggel együtt – alkossanak harmonikus összképet. Erről bővebben például itt írtunk.