Hogyan marad fehér a fehér ruha
A fehér ing, vagy akár egy galléros póló elegáns megjelenést kölcsönöz viselőjének. Minden színhez jól passzolnak, de sajnos könnyű hosszú ideig megőrizni azt a tónust, azt a ragyogó fehérséget, amelyet az első néhány viseléskor tapasztalhatunk. Hogyan és mivel kell mosni ezeket a ruhákat, hogy valóban fehérek maradjanak? Mit tehetünk, ha már egy kicsit megfakult a fehérsége egy-egy ruhadarabnak?
Fehér ruhák viselése
Egész évben hordható és kellemes szín a fehér. Főleg, ha ingről pólóról beszélünk, hiszen jól kombinálható minden színnel, tehát gyakorlatilag bármilyen zakót, kardigánt felvehetünk hozzá. A fehér zakó, nadrág, inkább már nyári viselet, ezeket ilyenkor illik hordani. Persze a ruhák hordása, a naptej, ételfoltok mind-mind veszélyként leselkednek fehér ruhadarabjainkra. Mítosz, vagy valóban megőrizhető a vakítóan fehér szín? Bármilyen meglepő, elég csak a háztartásunkban körülnézni, máris találunk egy-két olyan szert, amely kiváló fehérítő.
Tippek, hogy a fehér, fehér maradjon!
Sütőpor
Nemcsak sütéshez, fehérítéshez is használható! A sütőpor is fehérebbé teszi a ruhát, pólóinkat. Áztassuk az elszürkült ruhát vízben egy csomag sütőporral és hagyjuk hatni. Ezután mossuk ki mosógépben magas hőmérsékleten. Az is jó módszer, ha a sütőport közvetlenül a mosógépbe adagoljuk a mosószerhez.
Ecetes mosás
Egy fél pohár ecet már önmagában is csodákra képes! Öntsünk 1-1,5 dl ecetet a mosógépbe és indítsunk el egy mosást 40°C-on, ez a hőmérséklet még nem árthat a ruháinknak, az ecet viszont sokkal hatásosabban fogja majd fehéríteni a ruhákat, szabadban teregetve ráadásul frissebbnek is érezhetjük őket.
Szódabikarbóna
A szódabikarbóna közismerten olcsó csodaszer, amit nem csupán a konyhában és a szépségápolásban, hanem a beszürkült ruhák felfrissítésénél éppúgy érdemes bevetni. Ahogy a sütőpor esetén, úgy ennél is érdemes áztatással kezdeni a fehérítési folyamatot. Főleg, ha már nagyon használt, kopott és szürke hatást keltenek a ruhák. A lényeg az, hogy a szódabikarbónás víz kellőképp ellepje a ruhákat, így valóban fehérebbé teszik az anyagokat. Akár órákon át pihenhetnek ruháink a lavórban vagy a kádban. Mivel a szódabikarbóna a hipóval és egyéb fehérítő vegyszerekkel ellentétben nem tesz kárt a textíliákban. A mosásnál keverjünk egy kevés szódabikarbónát a mosószerhez.
Citrom
A citrom nem csupán a teában vagy a hűsítő limonádéban állja meg a helyét. A ruhafehérítés legjobb természetes anyagaként éppúgy ismert. Az elszürkült, elhasználódott ruhákat sokkal fehérebbé, frissebbé varázsolja, akár áztatással vagy épp mosással is látványos eredmény érhető el a segítségével.
A csúnyán elszíneződött holmikat érdemes alaposan kiáztatni citromos vízben. Ehhez frissen facsart vagy magas koncentrációjú, flakonos citromlé éppúgy alkalmazható. Mosásnál a mosógép dobjába kell önteni egy fél pohár citromlevet, majd a szokásos módon elindítani a programot. A ruháknak isteni illata lesz, és jó pár árnyalattal világosabban jönnek majd ki a gépből
Fehérítő anyagok kombinálása
A ruha fehérítése tehát nem akadály szimplán otthoni, konyhai alapanyagokkal sem. Ezeket a remek házi praktikákat érdemes kombinálni a tökéletes eredmény érdekében. A citromlé, valamint a szódabikarbóna remekül megfér egymás mellett, fokozottan fejtik ki hatásukat, leszámolnak a szürkés tónussal. A citromlevet akár egy kevés sóval is lehet kombinálni, ez a megoldás szintén a ruhák fehérítésére alkalmas, miközben a kellemetlen szagokat és foltokat csakugyan eltávolítja.
Az ecet és a szódabikarbóna keveréke már sokkal erősebb, így csak a makacs elszíneződések ellen érdemes bevetni. Sokáig nem szabad ebben áztatni a ruhadarabokat, hiszen bár a fehérítő hatás megkérdőjelezhetetlen, nem véletlen, hogy sokan a vízkövet távolítják el ezzel a kombinációval.
Makacs foltok ellen
Legyen szó fehér vagy színes ruhákról, bármelyikkel előfordulhat, hogy kávé, hajfesték, ketchup vagy esetleg borfoltok esnek rajta. A legjobb, ha nem várjuk meg, amíg beivódnak, hanem lehetőleg minél előbb próbáljuk meg eltávolítani őket. Higítatlan ecetbe mártott szivaccsal nyomkodjuk át a foltot, majd azonnal mossuk ki a ruhát. A rozsdafoltot például tömény ecet és egy kevés só segítségével tüntethetjük el, majd gyorsan mossuk ki a ruhát.
Tehát a legjobb tipp a folyamatos „karbantartás” mellett, hogy amint folt keletkezett a ruhán, azonnal álljunk neki a kezelésnek és dobjuk be a mosógépbe. Így nagy eséllyel újra tiszta és szép fehér lesz minden eleve fehér ruhánk.