A nyakkendő viselése és a nyakkendőcsomók
Mivel a nyakkendő viselés ismét reneszánszát éli, és nem kizárólag a protokolláris meg az üzleti élet kelléke, nem árt tisztában lenni a nyakkendőcsomók rejtelmeivel. Bár azt gondolhatnánk, hogy elég ismerni magát a nyakkendőkötés technikáját, ezzel nagyot tévedünk, ugyanis számtalan csomózási mód létezik, melyek mind más és más stílust képviselnek.
Nyakkendő kötési alapok
A nyakkendő kiválasztásának és -viselésének fő szabályait egy korábbi cikkünkben már részletesen bemutattuk. Amire a nyakkendő megkötése közben még feltétlenül oda kell figyelni: a megkötött nyakkendő ne lógjon rá az övedre, de ne is a hasad fölött érjen véget.
A nyakkendő kötés alaptechnikája egy egyszerű csomón lépésenként:
- Helyezd fel a nyakkendőt a felhajtott gallér alá – a bal oldaladon legyen a szélesebb fele színével felfelé, és lógjon kb. 20 cm-rel lejjebb, mint a másik szára.
- A széles szárat a mellkasod felső részén vidd át jobbra a vékony szár felett, majd hajtsd alatta vissza balra. Most ha minden jól megy, balra néz (belsejével felfelé) a nyakkendő széles vége.
- Ismét hajtsd át felül a széles végét jobbra, de ezúttal a vékony szár nyak körüli része alatt vezesd át felfelé, teljesen kihúzva a széles szárat.
- Másik mutatóujjaddal lazítsd meg a mellkasodon a széles szárnak a vékony felett keresztezett részét, és ezen a csomón felülről vezesd át, a nyakadtól visszahajtva a nyakkendő széles végét.
- Fogd meg alul a vékony szárat, és a felül keletkezett csomót óvatosan húzd fel a gallérhoz. Ne húzd túl szorosra!
Egyszerű vagy négykezes nyakkendő csomó
A fent leírt csomózási technika az úgynevezett egyszerű vagy más néven négykezes csomó. Ez a legelterjedtebb csomófajta, melyet bármilyen élethelyzetben alkalmazhatsz, és a legtöbb inghez passzol. Ha hegyes végű, zárt állású (például Kent fazonú) galléros inget viselsz, ahhoz mindenképpen ez a diszkrétebb csomó ajánlott.
Kis nyakkendő csomó
A kis csomó a legegyszerűbben elkészíthető csomófajta. Ráadásul szélesebb fazonú nyakkendőből is készíthető. Főként a zártabb állású, hegyes gallérú ingekkel mutat jól, cápagallérhoz inkább ne viseld.
A megkötés trükkje annyi, hogy a nyakkendő szélesebb szárát ezúttal a bal oldalra helyezzük, és a nyakon oldalt kifordítjuk a visszájára – így vezetjük át a keskeny szár alatt (!) balra, majd jön a felül keresztezés jobbra, és a befejezés ismét a felülről való áthúzás.
Kettős kötés vagy Viktória-csomó
A kettős kötés hasonlóan készül, mint az egyszerű, ám – duplázott technikája miatt – valamivel nagyobb annál. Keskeny és közepesen széles nyakkendőkből ideális, és a legtöbb klasszikus inggallérhoz jól passzol. Bármilyen alkalomra hordható.
Az egyszerűhöz hasonló, ám annál valamivel nagyobb csomóméret azáltal jön létre, hogy a nyakkendő széles szárát kétszer keresztezzük balról jobbra a vékony száron, és csak ezután vezetjük át fentről az így létrejövő kettős csomón. Ezt úgy fogjuk össze és rendezzük el óvatosan, hogy a kettős keresztezés sehol ne látsszon ki a csomó alól.
Windsor-csomó
Az egyszerű csomóval ellentétben ez egy markánsabb méretű, főleg protokolláris, ünnepélyes alkalmakhoz illő nyakkendőcsomó – kiváló például esküvőre a vőlegény számára. Szélesebb fazonú nyakkendőből kössük, és a gallér típusa sem mindegy: a szélesebb, nyitott állású gallérokhoz (mint a cápa vagy félcápa) ajánlatos viselni.
Jelentős mérete abból adódik, hogy kötésekor a széles szárat a vékony száron átvezetve kétszer is áthurkoljuk a nyak körüli részen, először az egyik oldalon, aztán a másikon, és csak ezt követően vezetjük át felülről lefelé a csomón. Pontos megkötése a szép eredmény érdekében gyakorlást igényel – vegyük hozzá igénybe képes leírás vagy videós tutorial segítségét.
A fél-Windsor csomó
Ahogyan a neve is mutatja, a Windsorhoz képest ez egy visszafogottabb csomóváltozat. Kisebb mérete miatt középszéles vagy keskenyebb nyakkendőhöz is jól passzol, és a normál elegancia jegyében sokféle élethelyzetben viselheted.
A csomózási technika alapja megegyezik a Windsorével, ám itt a kisebb végeredményt az adja, hogy a nyak körüli részen kezdésként mindössze egyszer hurkoljuk át a széles szárat, nem kétszer.
Különleges nyakkendő csomók
A legtöbb érdekes csomó jellegzetessége, hogy a többszörös keresztezést és az ezek által kiadott különleges mintázatot láttatni engedik.
- A Van Wijk-csomózás hasonló elvet követ, mint az egyszerű vagy a kettős kötés, csak itt háromszor tekeri keresztbe a széles véget, majd a csomó áthúzásakor láttatni engedi egymáson srégen elcsúsztatva a 3 réteget.
- Az Eldrege-csomó készítése inkább a Windsor technikájára hajaz: itt a nyak körüli részen hurkolja át több irányból többször is a vékony szárat, aminek az eredménye egy bonyolult, buzogányszerű látványos fűzés.
- Ehhez némiképp hasonló, ám még bonyolultabb látványt nyújt a Fishbone, mely sokszoros halszálka-mintázatával igen feltűnő.
- Az Onassis-csomó ezekkel ellentétben egy egyszerűen átvetett sálra emlékeztet, mivel a négykezes csomózás után a széles szárat még egyszer átveti a nyaknál felülről lefelé, teljesen elrejtve a csomót. Különlegesen kifinomult hatást kelt egy szép nyakkendőtűvel.