Mióta viselünk kardigánt?
Lehet meleg és kötött, lehet színes, viselhetjük galléros polóval, garbóval vagy inggel. Lehet passzés, vagy passzé nélküli, gombos, vagy cipzáros, de lehet akár kapucnis is. Hordhatjuk kabáttal, de ha nem olyan hűvös az idő, akkor kabát helyett is. Változatos fazonokban és színekben hordható. Kedvencünk, a kardigán már igen régóta a napi divat része. Klasszikus változata anno gombokkal vagy övvel egészült ki, de a modern divat persze ezt a ruhadarabot is forradalmasította, ezért ma már sok fényes és szokatlan kardigán modell létezik. De kinek a fejéből pattant ki ennek a praktikus ruhadarabnak az ötlete? Derüljön most fény rá, úgyhogy jöjjön egy kis kardigán-történelem!
A nagy kardigán sztori
A kezdetek
A kardigán korai őse az északi népek ruházatai között keresendő. Nagyjából a 9. században az északi területek lakói a mai kardigánokhoz hasonló pulóvereket viseltek. Mivel folyamatosan halásztak, ez a szorosan kötött ruhadarab megvédte őket a zord tengeri időjárástól, emellett viszont könnyen tudtak mozogni benne.
Bár sokáig váratott magára, de végül a kardigán berobbant a hétköznapok divatjába is. Valójában több száz évvel később, a 17. században vált igazán népszerűvé az angol és francia polgárok körében.
Ki gondolná, hogy az autentikus kardigán megszületése közvetve egy háborúnak volt köszönhető? A 19. században, a krími háborút követően James Brudenell angol katonai vezető kezdte el viselni ezt az ikonikus darabot. Hogy ki is volt ő? Nos, Cardigan hetedik grófja. Így került a köztudatba a „kardigán” elnevezés, a gróf halálát követően.
A grófhoz tartozó elit kör akkoriban igen elegáns volt, és a háborúnak köszönhetően ő maga is meglehetősen híres embernek számított egész Európában. Ezért az általa diktált divatot hamar átvették az arisztokraták és a korszak leglelkesebb divatrajongói. Nem telt el sok idő és a kardigán beszivárgott az emberek mindennapi ruhatárába.
Színre lépnek a divattervezők
Mivel rendkívül maszkulin hatást keltett, ezért kardigánt hosszú ideig kizárólag csak a férfiak hordtak. Azért a hölgyekről se feledkezzünk meg! Jött Coco Chanel és az egész divatvilágot felforgatta, köztudottan számos férfias doarabot tett nőiessé a kényelem és a klasszikus elegancia jegyében. A kardigán egy eklatáns példája ennek az átalakulásnak. Az első női lengőkabátot (a kardigán „ősét”) egyébként 1918-ban mutatta be saját magán. Ez egy bő szabású modell volt, széles karkivágással, terjedelmes ujjakkal és nagy foltos zsebekkel. A kényelmes, ám de mégis elegáns darabot nagy ujjongással fogadták a divat iránt fogékony körök. Az idő Chanelt igazolta, hiszen a kardigán hosszú időre bekerült a női ruhatárba.
A II. világháború egy időre feledtette a „divatozást”, de aztán rövidesen, már az 50-es években visszatért a kardigán, sőt divatos lett a V-alakú nyakkivágás. A 60-as években pedig már a varrónők körében is népszerűvé vált a meleg, gombos gyapjú pulóverek kötése.
A kardigánok egyik nagy rajongója, Pierre Cardin volt (ő általánosságban is nagyon szerette a férfi pulóvereket), akit legendásan jellemzett az elegancia és a hétköznapi sikk. Ő volt az, aki bevezette az elegáns szetteket a mindennapokba, így a szokásos hivatalos ruhadarabokat felváltották a lazább összeállítások.
A 80-as 90-es évek fordulója és a grunge
A grunge a szabadság, lazaság divathullámaként robbant be a 80-as, 90-es évek fordulóján. A zenekarok által viselt laza ruházatban megjelentek a kötött darabok, így a kardigán is. A Nirvana frontembere Kurt Cobain is előszeretettel hordta ezt a darabot és persze rajongók milliói követték a híres sztárt és hordtak kardigánt a szokásos bakancs, farmer összeállításhoz.
Hogyan viseljük a kardigánt?
A lengőkabát, avagy kardigán ma már univerzális ruhadarabnak tekinthető. Nem is csoda, hiszen jól passzol szinte minden ruhához. Azért öltönynadrághoz természetesen ne viseljük! Ezenkívül a szorosan kötött kardigán az átmeneti kabát megfelelő alternatívája is lehet. Megtartja a hőt, de nem gyűrődik és kényelmesen, könnyedén mozoghatunk benne.
Az irodában, vagy laza összejövetelekre hordható szettek összeállításához, a kardigánt kombinálhatjuk inggel és chino nadrággal. Nyugodt szívvel választhatod a barna, a kék vagy akár a szürke árnyalatait is. Ha pedig egy baráti találkozóra mész, esetleg egy hétvégi sétára keresel meleg ruhadarabokat, a kardigánhoz jól passzol a póló és a farmer is.
Szóval akár elegáns, akár laza a szetted, a kardigán bármikor jó választás lehet, ráadásul többféle fazonban kapható, így tuti megtalálod köztük a neked leginkább megfelelőt vagy inkább megfelelőeket!